SlovenskýSlovenskýEnglish

Evidencia obyvateľstva

Trvalý pobyt

Miesto trvalého pobytu, jeho začiatok a ukončenie je občan povinný hlásiť na príslušnom úrade, ohlasovni. Trvalý pobyt môže mať občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásením sa na trvalý pobyt sa občanovi nezakladá nijaké právo k budove, v ktorej má uvedený trvalý pobyt, ani k jej vlastníkovi a má iba evidenčný charakter.

Miestom trvalého pobytu novonarodeného dieťaťa je miesto trvalého pobytu jeho matky. Ak nemožno zistiť miesto trvalého pobytu matky, je miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia obec, na ktorej území sa narodilo. Ak sa dieťa narodí na území Slovenskej republiky, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho narodenia. Ak sa dieťa narodí v zahraničí, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho prihlásenia v ohlasovni.

Za členov rodiny môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny. Za občana mladšieho ako 18 rokov a za občana, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, je povinný hlásiť trvalý pobyt jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník.

Vlastník alebo spoluvlastník nehnuteľnosti

Občan, ktorý sa prihlasuje na trvalý pobyt do bytu alebo domu v osobnom vlastníctve predkladá doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti a platný občiansky preukaz /alebo potvrdenie o občianskom  preukaze, ak má stratu, odcudzenie občianskeho preukazu/, ak ide o dieťa do 18 rokov predkladá jeho zákonný zástupca rodný list dieťaťa vydaný orgánmi Slovenskej republiky.

Občan, ktorý nie je vlastníkom ani spoluvlastníkom budovy

Občan, ktorý nie je vlastníkom bytu, domu a chce sa prihlásiť k trvalému pobytu musí predložiť písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana, na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov a doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy.

Pokiaľ sa vlastník bytu, domu dostaví na ohlasovňu osobne, potvrdí súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne, písomné potvrdenie s osvedčeným podpisom sa v tomto prípade nevyžaduje.

Občan, ktorému bol zrušený trvalý pobyt

Občanovi, ktorému bol trvalý pobyt zrušený a prihlasuje sa v ohlasovni v mieste kde sa zdržiava je povinný predložiť platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze.

Občan, ktorému bolo udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky

Pri hlásení trvalého pobytu občana, ktorému bolo udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky predkladá osvedčenie o štátnom občianstve SR,  rodný list vydaný Ministerstvom vnútra SR /osobitná matrika/, doklad o vlastníctve bytu, domu alebo písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom.

Občan, ktorý nemá pobyt na území Slovenskej republiky

Občan, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky pri hlásení trvalého pobytu predkladá platný cestovný doklad Slovenskej republiky , doklad o vlastníctve bytu, domu alebo písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom.

Pokiaľ sa vlastník bytu, domu dostaví na ohlasovňu osobne, potvrdí súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne, písomné potvrdenie s osvedčeným podpisom sa v tomto prípade nevyžaduje.

Občan predkladá:

Občiansky preukaz, doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy (list vlastníctva z katastra nehnuteľností alebo rozhodnutie, ktorým povoľuje sa vklad, písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana, na trvalý pobyt)

Všeobecné podmienky:

Za členov rodiny môže trvalý pobyt hlásiť jeden z členov tejto rodiny.

Za občana mladšieho ako 18 rokov a za občana, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo je právna spôsobilosť obmedzená, hlási trvalý pobyt jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník.

Lehota vybavenia:

na počkanie

Odhlásenie sa z trvalého pobytu

Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

Občan je pri ohlásení skončenia trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať odhlasovací lístok z trvalého pobytu.

Občan, ktorý má pobyt v zahraničí a ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí.

Občan predkladá:

Občiansky preukaz

Lehota vybavenia:

na počkanie

Prechodný pobyt

Prihlásenie prechodného pobytu

Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava a má trvať viac ako 90 dní. 

Občan, ktorý sa prihlasuje k prechodnému pobytu do bytu alebo domu v osobnom vlastníctve predkladá list vlastníctva od bytu alebo domu a platný občiansky preukaz .

Občan, ktorý nie je vlastníkom bytu, domu a chce sa prihlásiť k prechodnému pobytu musí predložiť písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na prechodný pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov a list vlastníctva od bytu alebo domu. Pokiaľ sa vlastník bytu, domu dostaví na ohlasovňu osobne, potvrdí súhlas s prihlásením občana na prechodný pobyt pred zamestnancom ohlasovne, písomné potvrdenie s osvedčeným podpisom sa v tomto prípade nevyžaduje.

Občan predkladá:

Občiansky preukaz, doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy /list vlastníctva z katastra nehnuteľností alebo rozhodnutie, ktorým povoľuje sa vklad/ písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na prechodný pobyt

Lehota vybavenia:

na počkanie

Pobyt v zahraničí

Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu

Občan predkladá:

Občiansky preukaz

Lehota vybavenia

na počkanie

Potvrdenie o trvalom pobyte

Potvrdenie o trvalom pobyte občana sa vydá na osobné dožiadanie občana s platným  občianskym  preukazom.

Občan predkladá:

občiansky preukaz

Lehota vybavenia:

na počkanie- osobne

Poplatok: 5,-€  (položka 8 Sadzobníka správnych poplatkov z. 145/1995Z.z.)

Žiadosť o oznámenie miesta pobytu občana

Žiadosť o oznámenie miesta pobytu občana podáva fyzická alebo právnická osoba s platným občianskym preukazom.

Občan predkladá:

občiansky preukaz

Lehota vybavenia:

na počkanie

Poplatok: 5,-€  (položka 8 Sadzobníka správnych poplatkov z. 145/1995 Z.z.)

Vyhlásenie o zákaze poskytovania údajov

Obyvateľ môže na základe písomného vyhlásenia doručeného ohlasovni zakázať poskytovanie údajov o mieste pobytu na dobu 3 rokov

Občan predkladá:

občiansky preukaz

Lehota vybavenia:

na počkanie

Zrušenie trvalého pobytu

Návrh na zrušenie pobytu

Písomný návrh  na zrušenie trvalého pobytu v zmysle zákona č. 253/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov sa podáva :

  • na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove žiadne užívacie právo, návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka.

Občan predkladá:

Občiansky preukaz, doklad o vlastníctve nehnuteľnosti - list vlastníctva z katastra nehnuteľností, /právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, dohodu o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, rozhodnutie súdu o nariadení predbežného opatrenia, dohodu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva/

Lehota vybavenia:

do 30 dní

Zrušenie prechodného pobytu

Návrh na zrušenie pobytu

Písomný návrh  na zrušenie prechodného pobytu v zmysle zákona č. 253/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov sa podáva:

  • na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti aj pred uplynutím doby, na ktorú bol ohlásený.

Občan predkladá:

Občiansky preukaz, doklad o vlastníctve nehnuteľnosti - list vlastníctva z katastra nehnuteľností

Lehota vybavenia:

do 30 dní